Åter till sidan spelningar     

Åter till sidan tidigare spelningar

 

Här har jag/vi också spelat - arkiv

Under åren 2010-2015

2015

 

December

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby

Fredag 11 18:00 Reumatikerförbundet, Ribbingsgården, Borås

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Tisdag 01 18:00 Hunnebostrands kulturhus; Resandeblod (RB)
Onsdag 02
      Mölndals bibliotek; Dom som inte finns
Torsd. 03 13:30 Vänersborgs teater; RB
Lördag 12 14:00 Levande historia, Stockholm; RB

November

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Torsd. 05 19:00 Borås Stadsbibliotek; RB
Tisdag 10 12:00 Kulturhuset Ängeln, Katrineholm; RB
Onsdag 18 12:00 Folkets Hus, Uddevalla; Vägarnas folk

Oktober

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Lördag 10 18:00 Skene Folkets Hus; Visor i tid och otid
Torsd. 21
16:30 PRO Kinna; Visor i tid och otid - med Elly
                Persson
Lördag 24 18:00 Kinna Naturskyddsförening, Villa Valla, Kinna;
                Visor i tid och otid

Gruppen Någorlunda Mogna Män; Niklas Blank, Lasse Sörbom, Pelle Jageby och John Pellikka
Någorlunda Mogna Män

Lördag 10 20:00 Flyktinggala Skrädderiet, Kinna
Lördag 31 19:00 Gästhuset, Kinna

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby

Fredag 02 20:00 Plaza Borås, privat
Fredag 16
15:00 Biblioteket, Kinna; En plåtslagares visor

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Måndag 05       Norrköping; RB
Tisdag 13
10:00 Tvååkers samarbetsorganisation, Sannagården; RB
Tisdag 27       Hallands bildningsförbund, Biblioteket
                Rolfstorp; RB

September

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Onsdag 09 17:00 PRO Viskafors; Visor i tid och otid
Torsd. 17 19:00 PRO Horred; Visor i tid och otid
Lördag 26 16:00 Privat spelning Sandhult

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Fredag 11 19:00 Dals Ed; Resandeblod (RB)
Onsdag 16 18:00 Varbergs stadsbibliotek; RB

Augusti

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Torsd. 27 17:00 PRO Sjöbo; Visor i tid och otid

 

Gruppen Någorlunda Mogna Män; Niklas Blank, Lasse Sörbom, Pelle Jageby och John Pellikka
Någorlunda Mogna Män

Lördag 29 19:00 Gästhuset, Kinna

Juli

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby

Fredag 10 18:00 Sommarfredagar i Mark, Två Skyttla

Juni

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Lördag 27 13:00 Hjorthagens hyresgästförening, Trollhättan;
                Visor i tid och otid

Gruppen Någorlunda Mogna Män; Niklas Blank, Lasse Sörbom, Pelle Jageby och John Pellikka
Någorlunda Mogna Män

Lördag 27 19:00 Gästhuset, Kinna

Maj

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Fredag 01      Stationsparken, Kinna; Visor i tid och otid 

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby

Fredag 22 19:00 Torpa Stenhus, privatspeln.
Lördag 30 19:00 Örbygården


Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Söndag 10 16:00 Tönsberg, Norge; RB
Onsdag 13
13:30 och
          19:00 Tärna folkhögskola; RB
Onsdag 20 09:45 Vårdförbundet, Fiskebäckskil; RB

April

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Torsd. 09 19:00 Sällstorpsgården, Veddige; Vägarnas folk
Onsdag 15       Oskarsgymnasiet, Oskarshamn och
          18:30 Kulturhuset, Oskarshamn
Måndag 20 17:30 Galaxen, Kungsbacka; Resandeblod
Tisdag 21 15:00 SPF Norra Kind, Tvärreds församlingshem; 
                En ruskig historia om vänskap
Torsd. 23 18:00 Global Café, Lilla Edet; RB

Mars

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Lördag 07 10:00 Kulturhuset, Skene; Visor i tid och otid
Torsd. 19 15:00 PRO Örby, Örby dagcentral med Elly Persson
Onsdag 25
18:00 PRO Bollebygd; Visor i tid och otid

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Måndag 02 12:50 Glimåkra folkhögskola; Resandeblod (RB)
Onsdag 04
13:00 Hagfors; RB
Torsd. 05 18:30 Kommunals årsmöte, Borås; RB
Fredag 06       2 föreställn., Hultsfred, högst.elever; RB 
Söndag 08
12:15 Åstorps församlingshem; RB
Måndag 09 15:15 Alvesta, 9:e klasser; RB
Torsd. 12 19:00 Folkets Hus, Vänersborg; RB
Söndag 15       Konsthallen,Trollhättan; RB
Torsd. 26 18:30 Socialkontoret, Borås; RB
Söndag 29 15:00 Karl XI Servicehus, Halmstad; Vägarnas folk

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby

Lördag 21 11:00 Reumatikerförbundet representantskapet
                Vänersborg, Quality Hotell

Februari

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Torsd. 12 15:00 PRO Dalstorp

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Måndag 02       2 spelningar, Mjölby; RB
Tisdag 03
14:30 Folkets Hus, Varberg; RB
Lördag 07 13:00 Tidaholms museum; RB
Söndag 15
      Röros marknad, Norge; RB
- torsd 19      (4 spelningar)
Torsd. 26 14:00 Östergårdens äldrecenter, Varberg; RB

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby

Fredag 20 19:00 Skene SOIS klubbstuga

Januari

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Måndag 19 14:00 Mötesplats Mölle, Falkenberg; Resandeblod
Lördag 31 18:00 Romska kulturdagar, Medborgarhuset, Stock-
                holm; RB

 

2014

December

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Onsdag 03 19:00 Biblioteket, Mariestad; RB
Fredag 05 13:00 Gamlestads folkhögskola; RB

November

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Lördag 22 16:00 NHR:s 50-årsjubileum, Mariebergsparken, Kinna 

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby
En plåtslagares visor

Fredag 21 15:00 PRO Limmared
Fredag 28 19:00 Brf Ulricehamn

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Fredag 07 15:00 Romska kulturdagar, Medborgarhuset, Söder,
                Stockholm; Resandeblod (RB)
Torsd. 13
18:00 Falbygdens museum, Falköping; Resandeblod (RB)
Söndag 16 18:00 Örkeneds föreläsningsförening, Lönsboda; RB
Onsdag 26       Tibro; RB
Lördag 29 14:00 GS-facket, Oskarshamn; RB

Oktober

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby
En plåtslagares visor

Måndag 06 19:00 Glasets Hus, Limmared

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Onsdag 01 13:00 Nyköpings folkhögskola; Dom som inte finns
Tisdag 07       Ädelfors folkhögskola, två skolföreställ-
                ningar och
          19:00 kvällsföreställning; Resandeblod (RB)
Onsdag 08 10:30 Lunnevads folkhögskola, Vikingstad; RB 
Söndag 12       Holocaustersentret, Oslo; RB
Måndag 13       Fredrikshals teater, Halden; RB
Tisdag 14 19:00 Moss bibliotek, Norge; RB
Onsdag 15       Elverum, Norge; RB
Tisdag 21 10:30 Oskarshamns folkhögskola; Vägarnas folk
Onsdag 22 19:15 Nya biblioteket, Skara; Vägarnas folk 
Torsd. 23 19:30 Marstrands församling; RB
Fredag 24       Restaurang Guldkanten, Borås, RB

September

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby
En plåtslagares visor

Torsd. 18 15:00 Örby PRO

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Onsdag 03 19:30 Kommunal Borås; Dom som inte finns
Lördag 27 16:00 Djurröds IP; Resandeblod

Juni

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Lördag 28 14:00 Hyresgästföreningen Hjortmossegatan,
                Trollhättan; Visor i tid och otid

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Lördag 07       Arendal, Norge; Resandeblod
Tisdag 10 13:30 Hotell Havanna, Varberg; En ruskig historia
                om vänskap
Måndag 16
15:30 PRO Ljungby; Vägarnas folk - drommens manusch

Maj

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Torsd. 01       Vänsterpartiet, Kinna; med Eric Valencia
Lördag 03 11:00 Våryran, Skene Torg; med John Pellikka

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

 
Onsdag 21      
 Företagsevent, Plaza, Borås
Lördag 31 19:00 Reumatikerförbundet 40 år, Grand hotell,
                Borås

April

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Onsdag 16 15:00 Fokus, Limmareds PRO; Visor i tid och otid

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Lördag 05       Vänsterpartiet, Kronoberg; Resandeblod (RB)
Tisdag 08       
Handelsanställdas förbund, Linköping
Onsdag 09 19:00 Bengtsfors; RB
Lördag 26       Fackförbundsspelning, Borlänge; RB
Måndag 28
18:00 Jämshögs folkhögskola; RB
Tisdag 29 11:00 och
          13:00 Jämshögs folkhögskola;RB   
Onsdag 30       
Världskulturdagen Sotenäs kommun; RB

Mars

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Lördag 15 14:00 Marks släktforskarförening;
                Visor i tid och otid

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby
En plåtslagares visor

Lördag 29 13:00 Viskadalens folkhögskola

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Måndag 03 19:00 Biblioteket Kristinehamn; Vägarnas folk, VF
Tisdag 04 19:00 Hallsbergs bibliotek; VF
Onsdag 05 19:00 Karlskoga bibliotek; VF - drommens manusch
Måndag 10       ABF Mora; VF      
Tisdag 11       ABF Vansbro; VF  
Onsdag 12       ABF Leksand; VF
 och      13:30 PRO Dalarna         
Torsd. 13       ABF Rättvik; VF
Tisdag 18 09:30 och
          13:00 Hultsfreds kommun: Resandeblod (RB)

Torsd. 20       Skolföreställningar, Hagfors; RB
Onsdag 26 09:30 och
          15:00 Thalia, Alvesta, föreställningar för skolpersonal                 och elever; RB
Torsd. 27 09:30 och
          15:30 Thalia, Alvesta; RB som ovan       

Februari

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Måndag 03 19:00 Glasets Hus, Limmared; En ruskig historia om
                vänskap

Januari

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Tisdag 21       Vänsterpartiet Lidköping
Lördag 25 15:00 Viskadalens folkhögskola; Resandeblod

2013

December

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Måndag 02 18:00 Arbetarkommunen (S), Varberg; Resandeblod
Fredag 06       Ågesta folkhögskola, Stockholm
Söndag 08
13:00 Göteborgs stadsmuseum; Resandeblod
Måndag 16 19:00 Arbetslivsförvaltningen, Borås Stad,
                rest Guldkanten; Resandeblod

November

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Torsd. 21 14:00 Församlingshemmet Limmared; Visor i tid och otid

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby - En plåtslagares visor

Söndag 24 16:00 Café Lönnen, Borås

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Måndag 04       Folkets Hus, Karlskrona; Resandeblod (RB)
Tisdag 05       Biblioteket Karlshamn; RB
Onsdag 06
19:00 Hantverksgården Hästveda; Vägarnas folk (VF)
Lördag 09
      Vänsterpartiet Mark; RB
Måndag 11 19:00 Götene bibliotek; VF
Onsdag 13 18:00 Örbygården, Örby; Dom som inte finns
Tisdag 19 19:00 Scala, Ystad; VF
Onsdag 20 19:00 Simrishamns teaterförening
Lördag 23       Nordic Romani Festival

Oktober

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Barnprogrammet Soppa på en spik
Fredag 02
15:00 Överlida
Tisdag 08 15:00 Kalv
och       17:00 Östra Frölunda
Tisdag 15 15:00 Hillared
Tisdag 26 11:00 Blidsbergs bibliotek
          14:00 Gällstads bibliotek

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle o Lasse

Torsd. 03 17:30 Boråshallen: Inför basketmatch Borås Basket-
                Örebro 

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Torsd. 01 18:00 Växjö stadsbibliotek; Resandeblod (RB)
Lördag 05       Linköping; RB
Måndag 07 18:30 Öckerö bibliotek; Vägarnas folk (VF)
Onsdag 09 16:00 Lindäng, Skene; Dom som inte finns
Torsd. 10
17:30 Kalmar Stadsbibliotek; RB
Söndag 13 17:00 Hultafors bygdegård;VF
Måndag 14
19:00 Tingshuset Lerum; VF
Onsdag 16 18:30 Lidköpings stadsbibliotek; VF
Torsd. 17
19:00 Teaterbiografen, Svenljunga; VF
Lördag 19 19:00 Påverkanskurs, Dagsholm, Färgelanda; RB
Måndag 21 19:00 Ellös Folkets Hus, Orust; VF
Tisdag 22 19:00 Fregatten Stenungsund; VF
Onsdag 23 19:00 Helsingborgs bibliotek; RB
Torsd. 24 18:00 Viktoriahuset, Helsingborg; RB
Söndag 27 16:00 Götlunda bygdegård; En ruskig historia om
                vänskap
Tisdag 29 19:00 Fristad folkhögskola; RB
Onsdag 30
19:00 Vimmerby bibliotek; VF

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby
En plåtslagares visor

Onsdag 23 14:30 Cupolen, Värnamo

September

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Tisdag 17 18:00 Europa i våra hjärtan (del 2) med Bo Scharping 

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby
En plåtslagares visor

Måndag 02 18:00 SPF Bollebygden, Bollegården, Bollebygd

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Måndag 09 18:00 Tranemo bibliotek; Resandeblod

Augusti

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Fredag 09       Ånimskog, Bräcke loge; Resandeblod

Juni

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Lördag 15 14:00 Hyresgästföreningen, Hjortmossen, Trollhättan;
                Soppa på en spik

Maj

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Torsd. 02 11:30 PRO Norum, Tuve torg
Onsdag 22 17:00 Hyresgästföreningen, Solhem, Borås

April

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby
En plåtslagares visor

Torsd. 11 14:45 PRO Åsunden, Vega, Vegby
Tisdag 16 15:00 Gustavs kammare, Borås
Måndag 22 18:00 Café 9:an, Gånghester

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Fredag 05 15:00 Synskadades riksförbund, Fristad folkhög-
                skola; Dom som inte finns
Torsd. 11
18:00 Folkets hus, Borås; Resandeblod
Onsdag 17       Östfolds museum, Halden,Norge; Resandeblod
Tisdag 23 19:00 Aouseum Åhus, Kristianstads Teaterförening;
                Resandeblod
Lördag 27 15:45 VetenskapsAkademin, Göteborg; Resandeblod

Mars

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Onsdag 13  9:00 och
          10:15 Stadsbiblioteket Värnamo;
                Barnprogrammet Soppa på en spik
          
18:00 Vråens bibliotek, Värnamo;
                Visor i tid och otid (vuxenprogram)
Torsd. 14
10:00 Vråens bibliotek, Värnamo; Soppa på en spik

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie


Fredag 01 19:00 Scalabiografen, Ystad, Resandeblod
Måndag 04
19:00 Reftele bibliotek, Vägarnas folk
Tisdag 05
09:30 och 13:00 Resandeblod (RB)för högstadieelever
                i Hultsfred
Onsdag 06       Utbudsdag för skolpersonal, Hultsfred; RB
          18:30 Broaryds bibliotek, VF
Lördag 09 14:00 Mölnlycke kulturhus; VF
Fredag 15 17:00 Ulricehamns bibliotek; VF
Tisdag 19 18:30 Torsby bibliotek; Resandeblod
Onsdag 20       Fristad folkhögskola; VF
Torsd. 21 19:00 ABF, Olofströms bibliotek
Lördag 23 13:00 Soppteater Statt, Tranås; VF
Söndag 24 12:30 och
          15:00 Upplands museum, Uppsala; Resandeblod

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby
En plåtslagares visor

Torsd. 07 19:00 Bollegården, Bollebygd
Onsdag 27 14:00 PRO Svaneholm, Seglora, Sportstugan Viskafors

Februari

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Barnprogrammet Soppa på en spik:
Tisdag 12
 9:30 Bredaryds bibliotek
          11:00 Forsheda bibliotek
Onsdag 13  9:30 Bors bibliotek
          11:00 Rydaholms bibliotek

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Fredag 01 15:00 Arbetsmarknadsdepartementet, Enheten                 för diskrimineringsfrågor, Stockholm
Onsdag 06 19:00 Asa föreläsningsförening, Asa bygdegård,                 Fraggahult; Resandeblod
Måndag 11 18:00 Göteborgs stadsteater; Resandeblod
Onsdag 13 19:00 Alingsås; Resandeblod
Onsdag 20 18:30 NHR Mark, Örbygården, Örby;
                Vägarnas folk
Skåneturné med Vägarnas folk (VF) och Resandeblod (R):  
Måndag 25 19:00 Trelleborgs bibl., (VF)
Tisdag 26       Kulturhuset Svalöv (VF)
Onsdag 27 19:00 Osby bibliotek, Osby (VF)
Torsd. 28 18:00 Kirsebergsbiblioteket,
                Malmö (VF)


Sörbom & Jageby

Torsd. 07 18:30 Uppvärmning Borås Basket, Boråshallen

Januari

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Tisdag 22 18:00 Författarafton med Bosse Scharping,
                Biblioteket Kinna: "Europa i vårt hjärta"

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Torsd  10 14:30 Kyrkans Hus, Tidaholm; Resandeblod
Onsdag 23 18:00 Värmlands museum, Karlstad; Resandeblod
Tisdag 29 18:00 Kulturhuset, Borås; Resandeblod

2012

December

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby

Lördag 15 19:00 Puerto Rico, Skene

November

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby
En plåtslagares visor

Torsd. 01 20:00 Plaza Hotell, Borås
Lördag 24 18:00 Viskadalens folkhögskola

Tre rädslor, föreställning med Pelle Jageby, Bennie Åkerfeldt, Lasse Sörbom och Sabina Henriksson
Tre rädslor; Sabina Henriksson, Bennie Åkerfeldt, Lasse Sörbom och Pelle Jageby

Tisdag 20 12:30 Trollhättans teaterförening

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Onsdag 07 10:30 Oskarshamns folkhögskola; Resandeblod
Söndag 10 18:00 Sentrumhuset, Moss, Norge; Resandeblod
Onsdag 14
15:00 SPF, Sparbanken Arena,Lidköping; Resandeblod
Onsdag 21 19:00 Gagnef ABF; Resandeblod
Torsd. 22 19:00 Leksand ABF; Resandeblod

Oktober

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Barnprogrammet Soppa på en spik: 

Måndag 01
10:00 Broaryds bibliotek
Tisdag 02 09:30 Hestra bibliotek
Onsdag 03 10:00 Reftele bibliotek
Torsd. 04 09:30 och
          10:30 Gislaveds bibliotek

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Tisdag 02 19:30 Åkers föreläsningsförening, Vaggeryd
Lördag 06 13:00 Partille kulturhus; Dom som inte finns
Tisdag 09 17:30 Kinna Teater; Dom som inte finns/
                Vägarnas folk
Onsdag 10 13:00 Billströmska folkhögskolan, Tjörn
Tisdag 16 19:00 Kommunal sektion 1, Västerås
Torsd. 18 18:30 Bohusläns museum, Uddevalla
                PREMIÄR! Vägarnas folk
Fredag 19
11:00 Nordic Romanic Festival, Stallet, Stockholm;
                
Resandeblod
Måndag 22 13:00 Fellingsbros folkhögskola; Vägarnas folk
Onsdag 24
10:00 Kunskapens hus, Skene; Resandeblod
Onsdag 24 19:00 Hjällbo bibliotek, Göteborg; Vägarnas folk 
Torsd. 25
10:00 Allégården, Senioruniversitetet Borås;
                Resandeblod
Fredag 26       Teaterns Lilla scen,Eskilstuna; Resandeblod
          10:00 Grund- och gymnasieelever
          12:30 Grund- och gymnasieelever
          15:00 Allmänhet, politiker m fl

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby

Onsdag 17 09:00 PRO Södra Älvsborg, Kårhuset, Borås
Tisdag 23 19:00 Glokala föreningen, Röda rummet, Stadsteatern                 Borås

September

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Lördag 01 16:00 Tösse bygdegård, Åmål; Dom som inte finns
Söndag 02 15:30 Örebro läns museum
Måndag 17 19:00 Stallet, Stockholm; Resandeblod
Onsdag 19       Forsa folkhögskola, Hudiksvall,
                Tre föreställningar; Resandeblod (RB)
Tisdag 25 19:00 Hässleholms allmänna kulturförening,
                Församlingshuset; RB
Fredag 28 18:30 Västerås läns museum, RB
Lördag 29 15:00 Folkets Hus, Kungshamn; RB
Söndag 30 17:00 Folkets Hus, Lysekil; Dom som inte finns

Augusti

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Tisdag 14 15:00 Röhsska museet, Kulturkalaset, Göteborg; RB
Onsdag 15 18:00 Göteborgs stadsmuseum,Kulturkalaset, Gbg; RB

Juni

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Fredag 22       Privat spelning, bröllop Hunnebostrand

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Lördag 16 15:00 Hedemora Theaterlada; Resandeblod

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Sörbom & Jageby

Nattspelning 20-21 juni:
Musik i skogen utanför Rydal, med Sabina Henriksson. Sång, musik och berättande.

Maj

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Lördag 05 11:00 Våryran Skene Torg

April

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Onsdag 4 15:00 Älmhults bibliotek
               Barnprogrammet Soppa på en spik

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Tisdag 10 14:00 Kyrkans Hus, Tidaholm
Tisdag 24 13:00 Botkyrka folkhögskola, Norsborg; Resandeblod
Onsdag 25
13:00 Biskops Arnö folkhögskola
          19:00 "-, Bålsta
Torsd. 26 12:30 Hotell Scandic Foresta,Lidingö; Resandeblod

Torsdag 26 april-onsdag 2 maj
Researcharbete ny bok: Aten

Mars

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Torsd. 01 10:00 Vislanda bibliotek
          13:00 Grimslöv bibliotek
                Barnprogrammet Soppa på en spik
Lördag 31 13:00 Distriktskonf. Fristads folkhögskola 

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Torsd. 01 19:00 Munkedals Folkets hus
Onsdag 07 19:00 Kristinehamns bibliotek; Dom som inte finns
Måndag 12 19:00 Mariannelunds folkhögskola; Resandeblod
Tisdag 13  9:30 och
          13:00 Skolföreställning, högstadiet,Hultsfred;                 Resandeblod 
Onsdag 14 13:00 Fristad folkhögskola; Resandeblod
Fredag 23  8:30 Eskilstuna folkhögskola; Resandeblod
Lördag 24 15:00 Bohusläns museum, Uddevalla; Resandeblod

Tre rädslor, föreställning med Pelle Jageby, Bennie Åkerfeldt, Lasse Sörbom och Sabina Henriksson
Tre rädslor; Pelle, Bennie, Lasse och Sabina

Söndag 04 15:00 Torestorps bygdegård
19-22 mars      Turné Jönköpings län
26-29 mars      Turné Jönköpings län

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

Tisdag 06 19:00 Kommunals årsmöte, Lyckeskolan
Fredag 23 21:00 Kinna hotell

Februari

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

Torsd. 02 17:30 Uppvärmning/paus match Borås basket-Uppsala

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Söndag 05 15:00 Skaftö Folkets hus, Grundsund

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Måndag 13  9:30 och
          10:30 Gnosjö bibliotek;
          Barnprogrammet Soppa på en spik
Onsdag 29 10:00 Moheda bibliotek
          14:00 Lönashult bibliotek
          Barnprogrammet Soppa på en spik  

Januari

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Lördag 21 14:30 Örebro läns museum
Onsdag 25 13:00 Hellidens folkhögskola, Tidaholm

 

2011

December

Trubaduren Pelle Jageby

Pelle Jageby

Torsd. 1 11:30 PRO Tuve, Tuve bibliotek

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt

Pelle och Bennie

Fredag  9 18:30 Marks kommun; kommunhuset; Dom som inte finns

November

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Söndag  6 12:00 Anderstorps bibliotek
Tisdag  8 18:30 ABF:s mötesplats, Trollhättan;
                
Dom som inte finns
Fredag 18 18:00 Kulturnatta Skövde,kulturhuset;
                Dom som inte finns

Torsd. 24 15:00 IOGT Lidköping
Tisdag 29 18:30 Biblioteket, Hultsfred

Tre rädslor, föreställning med Pelle Jageby, Bennie Åkerfeldt, Lasse Sörbom och Sabina Henriksson
Tre rädslor; Sabina Henriksson, Bennie Åkerfeldt,
Lasse Sörbom och Pelle Jageby

PREMIÄR:
Lördag 12 16:00 Kinna teater

Oktober

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Onsdag  5 19:00 Kvarnhallen, Kungälv; Dom som inte finns  
Torsd.  6 15:00 Sörängens folkhögskola, Nässjö
Måndag 10 19:00 Kulturhuset Björnen, Åstorp
Tisdag 11 19:00 Landskrona Folkets Hus; En ruskig historia
                om vänskap

Onsdag 12 18:30 Biblioteket i Vollsjö
Torsd. 13 18:30 Biblioteket i Bromölla
Söndag 16 13:00 Kristianstads regionmuseum
Tisdag 18 17:00 PRO-akademin, Trollhättan ABF; Dom som inte finns
Onsdag 19
12:45 Fornby folkhögskola, Borlänge
Onsdag 19
19:00 Borlänge bibliotek
Söndag 23 15:00 Vänersborgs museum
Måndag 24 13:00 och 19:00 Malungs folkhögskola
Tisdag 25 19:00 IOGT-lokalen, Vänersborg
Onsdag 26  9:00 Borås PRO, Folkets hus; Dom som inte finns
          18:30 Lotcen Café, Uddevalla; Dom som inte finns
Torsd. 27  9:00 och 12:30 Ågesta folkhögskola

September

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Onsdag  7 19:00 GöteborgsOperans Skövdescen; föreställningen
                Dom som inte finns

Lördag 10 18:45 DHR:s ordförandekonferens, Scandic hotell,
                Mölndal
Onsdag 14 19:00 Helsjöns folkhögskola
Torsd. 15  
9:30 och
          13:30 Malmö folkhögskola
         
 19:00 Viskadalens folkhögskola; En ruskig historia
                om vänskap

Söndag 18 18:00 Kilbolokalens kulturförening, Sala
Onsdag 21
19:00 Stationshuset Hultafors
Torsd. 22
19:00 Svenljunga bibliotek, i samband med utställ-
                ningen "Jag har resande i mitt blod"
Lördag 24       Privat tillställning, Frillesås
Tisdag 27
16:00 Hovs församlingshem, PRO Götene
Torsd. 29 18:00 Sidbräcke, Tjörn
Fredag 30 18:30 Mullsjö folkhögskola

Augusti

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Fredag 12       Kinna, privat fest
Måndag 22 19:00 Viskadalens folkhögskola
Söndag 28 16:00 Mariebergsparken, Kinna
Onsdag 31 19:30 Privat fest, Fritsla

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

Söndag 14       Vänga kvarn, tillsammans med
                Sabina Henriksson

Lördag 27       Café Skrädderiet, Kinna, två spelningar
Lördag 27 21:00 Puerto Rico, Skene

Juni

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Måndag 13 18:15 Björkelids äldreboende, Rävlanda

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Torsd. 16 19:00 Lilla Bräcke, Ånimskog 

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

Lördag 18       Bröllop, Hajoms bygdegård
Onsdag 22 17:00 Privat spelning, Borås

Maj

Någorlunda Mogna Män - Pelle Jageby, Lasse Sörbom, John Pelikka och Niklas Blank
Någorlunda Mogna Män

Söndag  1 15:00 Stadsparken, Borås

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Söndag  1 12:00 Torget, Bollebygd, ihop med Niklas Blank
Söndag  8       Namngivningsfest, Fritsla

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Onsdag  4 19:00 Blå stället, Angered
Lördag  8
10:00 Årsmöte ABF Västra Götaland,
                Vänersborgs Folkets Hus
Tisdag 10
13:00 Axevalla folkhögskola, Skara
Onsdag 11
19:00 Herrljunga bibliotek, i samband med Väst-
                arvets ambulerande utställning "Jag har
                resande i mitt hjärta".
Torsd. 12 14:00 Allégården, Göteborg
Onsdag 18 18:30 Kulturhuset Fregatten, Stenungssund

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

Lördag 14 18:00 Privat fest Smeatorpet, Fritsla

April

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Reportageresa i Rumänien 1-15 april

Måndag 18 14:30 Värnamo
Tisdag 19 18:00 Vaggeryds bibliotek
Tisdag 26 19:00 Surte glasmuseum
Onsdag 27 19:00 Fristad folkhögskola

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

Söndag 24 21:00 Trubadurkväll, Puerto Rico, Skene
Torsd. 28 18:00 SPF Hestra, Hestra Medborgarhus

Mars

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Tisdag  1 19:15 Ludvika bibliotek
Torsd.  3 19:00 Lödöse museum
Fredag  4
13:30 Litorina folkhögskola, Karlskr.
Måndag  7 19:00 Hestra bibliotek
Tisdag  8
13:00 Socialtjänsten Falkenberg
          15:00 "-      
Onsdag  9
19:00 Strömstads bibliotek
Måndag 14       IF Metall, SKF Göteborg, i kursen
                "Brott mot mänskligheten"
Tisdag 15 19:00 Åsa folkhögskola, Katrineholm
Onsdag 16 18:30 Broaryds bibliotek
Måndag 21 13:00 Österlens folkhögskola, Tomelilla
          19:00 Simrishamns bibliotek
Tisdag 22 19:00 Metropol, Höör
Onsdag 23 19:00 Osby bibliotek
Torsd. 24 19:00 Folkets Hus, Landskrona
Lördag 26 12:45 Älvsborgs läns arkivförening,
                Kinnaströms sportstuga
Måndag 28 13:00 Billströmska folkhögskolan,Tjörn
Tisdag 29 18:00 Nässjö bibliotek
Onsdag 30 13:00 Landvetter församlingshem
          19:00 Mariestads bibliotek
Torsd. 31 18:00 Folkets Hus, Ellös

Trubaduren Pelle Jageby
Pelle Jageby

Torsd. 10 18:00 Hörselfrämjandet, Lindäng,Skene

Februari

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

Onsdag  2 19:00 Vimmerby bibliotek
Torsd.  3 19:00 Horreds bygdegård
Måndag  7 13:00 Nyköpings folkhögskola
          19:00 "- 
Tisdag  8 19:00 Västerviks bibliotek
Tisdag 15 14:00 Hjälmå servicehem, Dalstorp
Torsd. 24 18:00 Frölunda kulturhus, Göteborg
Lördag 26 15:00 LO, Stenungssund
Måndag 28 13:00 Fellingsbros folkhögskola

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

Fredag 25 21:00 Puerto Rico, Skene

Januari

Någorlunda mogna män
Någorlunda Mogna Män

 
Torsd. 20
18:00 SPF Hestra, biblioteket

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

 
Fredag 28
      Ågesta folkhögskola, Älvsjö
Söndag 30 15:30 Åsarps bibliotek

 

2010

December


Pelle och Bennie

 
Onsdag 15
17:00 Herrljunga bibliotek

November

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

 
Onsdag 3
 19:00 HSB Biskopsgården, Göteborg
Torsd. 4  19:00 ABF Härryda, Mölnlycke kulturhus
Onsdag 10 14:30 Café 9:an, Gånghester
Fredag 12 11:00 Hällefors folkhögskola
Onsdag 17 19:00 Skene bibliotek
Torsd. 18 19:00 S:t Lukas-stiftelsen, Vänersborgs bibliotek
Lördag 20 11:00 Kinna bibliotek – skivsläpp. Spelning ihop
                med Sabina Henriksson och Lasse Sörbom.
Fredag 26       Dalslands folkhögskola, två föreställningar
Tisdag 30 18:30 Öckerö bibliotek

Pelle Jageby
Pelle

 
Onsdag 10
16:15 PRO Göta, Borås
Onsdag 24 18:00 ABF Sjuhärad, Caroli församlingshem, Borås

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

 
Lördag 27
18:00 Skene Järn

Oktober

Pelle Jageby
Pelle

 
Fredag 8
 10:30 Barnprogrammet Soppa på en spik, invigning av                 Engelbrektskolans nya bibliotek, Borås

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

 
Lördag 16
      Reumatikerförbundet, Annelundsvillan, Borås

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

 
Lördag 2
 11:00 Folkets hus, Vänersborg
Måndag 4  19:00 Grönahögs bibliotek
Tisdag 5  18:00 Lysekils stadsbibliotek
Onsdag 6  12:00 Soppteater, Folkets Hus, Trollhättan
Måndag 11 19:00 Trädets bibliotek
Tisdag 12 19:00 Karlstad bibliotek
Onsdag 13 19:00 Kristinehamns bibliotek
Torsd. 14 19:00 Arvika bibliotek
Fredag 15 20:00 Lidköpings bibliotek, kulturnatta
Måndag 18 19:00 Skärhamns bibliotek
Torsd. 21       Två föreställningar i gymnasieskolan Vårgårda
Torsd. 21 19.00 Biblioteket Vårgårda
Fredag 22       Kunskapens hus, Skene; flera föreställningar
                för gymnasieelever i Mark
Onsdag 27 19:00 Hallsbergs bibliotek
Torsd. 28 18:00 Karlskoga bibliotek
Lördag 30 11:00 Bohusgården, Uddevalla
Lördag 30 16:00 Dals Ed bibliotek
Söndag 31 15:00 Årjängs bibliotek

September

Pelle Jageby
Pelle

 
Onsdag 15
18:00 Eldorado, Göteborg, tillsammans med Niklas Blank

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

 
Onsdag 8
 19:00 HSB Biskopsgården, Göteborg
Måndag 20 15:00 Lerums missionskyrka
Tisdag 21 19:00 Kortedala bibliotek

Augusti

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

 
Söndag 8  
10:00 och 14:00 SSU sommarcamp, Strömstad

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

 
Lördag 7
       Bröllop Ambjörnarp
Lördag 28       Bröllop Örby

Pelle Jageby
Pelle

 
Måndag 23
12:30 PRO samorganisation, Vävarevallen, Skene

Juni

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie

 
Tisdag 22
18:00 Marks kommunfullmäktige, Rydals museum

Maj

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie
 
Onsdag 5
 12:00 PRO-Akademin Göteborg, Biskopsgårdens Folkets Hus
          19:00 Skene bibliotek
Onsdag 19 19:00 Lilla Edets bibliotek
Lördag 29 19:00 Vara folkhögskola

Pelle Jageby och Lasse Sörbom
Pelle och Lasse

 
Fredag 7
 19:00 Skrädderiet, Kinna

Någorlunda mogna män
Någorlunda Mogna Män

 
Lördag 8
 21:00 Restaurang Puerto Rico, Skene
20-23/5         Turné och ”träningsläger” i Danmark:
Fredag 21 19:00 Frugthavens faelleshus, Skörping

April

Pelle Jageby och Bennie Åkerfeldt
Pelle och Bennie
 
Måndag 19
19:30 Hajoms KF, Hajoms bygdegård
Onsdag 21 18:00 Världskulturmuseet Göteborg
Lördag 24 19:00 Nej till EU-Borås årsmöte, Knutsgården
Söndag 25 15:00 Hembygdsgårdarnas riksf. Hembygdsgården
                Björketorp
Onsdag 28 15:00 Skene PRO, Lindäng, Skene
 

 

Åter till sidan spelningar