Gigs till 2016

Tidigare gigs: 2010-2016

2016


December


Pelle Jageby

Onsdag 07 18:00 Socialdemokraterna Härryda; Chalmer golfklubb

November


LasseåPelle spelar HasseåTage

Måndag 21 18:00 Förpremiär: ABF-huset, Norrby, Borås.
Torsd. 24 19:00 Urpremiär: Örbygården, Örby.


November


Pelle och Bennie

Söndag 13 15:00 Bromölla Folkets Hus; Resandeblod


Oktober


Pelle och Bennie

Torsd. 27 18:00 Rydals museum; Dom som inte finns


September


Pelle och Bennie

Lördag 17 Nordic Romani Festival, Gamla Linköping; Vägarnas folk
Torsd. 29 Uppsala stadsbibliotek; Resandeblod


Någorlunda Mogna Män

Lördag 03 10:30 Veteranbilsförening, Östra Frölunda


Augusti


Pelle Jageby

Lördag 27 16:00 Skene Folkets hus; Visor i tid och otid, med Eric Valencia.


Juli


Någorlunda Mogna Män

Lördag 08 18:00 Mor Kerstins torg, Kinna


Juni


Pelle Jageby

Lördag 04 14:00 Hyresgästföreningen Hjortmossen, Trollhättan; Visor i tid och otid


Maj


Pelle och Bennie

Torsd. 19 19:00 Uddevalla; RB


April


Pelle och Bennie

Onsdag 06 18:30 Länsmuseet Jönköping; RB
Fredag 08 15:00 Resanderomers förening, Ronneby; RB
Lördag 16 18:00 Medborgarhuset, Stockholm; Vägarnas folk


Sörbom & Jageby

Lördag 23 19:00 Finnebostugan, privat speln.


Mars


Pelle Jageby

Tisdag 08 17:45 Hotell Kusten, Göteborg; Visor i tid och otid


Pelle och Bennie

Tisdag 01 09:30 och 13:00 Hultsfred; Resandeblod, (RB)
Torsd. 10 10:00 och 12:30 Gymnasieskolan Uddevalla; RB
Lördag 12 15:30 Bollegården, Bollebygd; RB


Någorlunda Mogna Män

Lördag 05 19:00 Pubkväll, Örbygården, Örby


Sörbom & Jageby

Söndag 20 11:00 Grästorps Reumatikerförbund

 

Februari


Pelle Jageby

Onsdag 17 14:00 Café Sjuan, Gånghester; Visor i tid och otid


Januari


Sörbom & Jageby

Tisdag 05 20:00 Fritsla Kök & Bar
Lördag 30 19:00 Norrbystugan, privat spelning


Pelle och Bennie

Måndag 18 14:15 Snöstorps församlingsgård, Halmstad; RB
Onsdag 27 19:00 Skara länsmuseum; RB


2015 

December


Sörbom & Jageby

Fredag 11 18:00 Reumatikerförbundet, Ribbingsgården, Borås


Pelle och Bennie

Tisdag 01 18:00 Hunnebostrands kulturhus; Resandeblod (RB) 
Onsdag 02 Mölndals bibliotek; Dom som inte finns
Torsd. 03 13:30 Vänersborgs teater; RB
Lördag 12 14:00 Levande historia, Stockholm; RB


November


Pelle och Bennie

Torsd. 05 19:00 Borås Stadsbibliotek; RB
Tisdag 10 12:00 Kulturhuset Ängeln, Katrineholm; RB
Onsdag 18 12:00 Folkets Hus, Uddevalla; Vägarnas folk


Oktober


Pelle Jageby

Lördag 10 18:00 Skene Folkets Hus; Visor i tid och otid 
Torsd. 21 16:30 PRO Kinna; Visor i tid och otid - med Elly Persson
Lördag 24 18:00 Kinna Naturskyddsförening, Villa Valla, Kinna; Visor i tid och otid


Någorlunda Mogna Män

Lördag 10 20:00 Flyktinggala Skrädderiet, Kinna
Lördag 31 19:00 Gästhuset, Kinna


Sörbom & Jageby

Fredag 02 20:00 Plaza Borås, privat 
Fredag 16 15:00 Biblioteket, Kinna; En plåtslagares visor


Pelle och Bennie

Måndag 05 Norrköping; RB
Tisdag 13 10:00 Tvååkers samarbetsorganisation, Sannagården; RB
Tisdag 27 Hallands bildningsförbund, Biblioteket Rolfstorp; RB


September


Pelle Jageby

Onsdag 09 17:00 PRO Viskafors; Visor i tid och otid 
Torsd. 17 19:00 PRO Horred; Visor i tid och otid 
Lördag 26 16:00 Privat spelning Sandhult


Pelle och Bennie

Fredag 11 19:00 Dals Ed; Resandeblod (RB)
Onsdag 16 18:00 Varbergs stadsbibliotek; RB


Augusti


Pelle Jageby

Torsd. 27 17:00 PRO Sjöbo; Visor i tid och otid


Någorlunda Mogna Män

Lördag 29 19:00 Gästhuset, Kinna


Juli


Sörbom & Jageby

Fredag 10 18:00 Sommarfredagar i Mark, Två Skyttlar


Juni


Pelle Jageby

Lördag 27 13:00 Hjorthagens hyresgästförening, Trollhättan; Visor i tid och otid


Någorlunda Mogna Män

Lördag 27 19:00 Gästhuset, Kinna


Maj


Pelle Jageby

Fredag 01 Stationsparken, Kinna; Visor i tid och otid 


Sörbom & Jageby

Fredag 22 19:00 Torpa Stenhus, privatspeln.
Lördag 30 19:00 Örbygården


Pelle och Bennie

Söndag 10 16:00 Tönsberg, Norge; RB
Onsdag 13 13:30 och 19:00 Tärna folkhögskola; RB
Onsdag 20 09:45 Vårdförbundet, Fiskebäckskil; RB


April


Pelle och Bennie

Torsd. 09 19:00 Sällstorpsgården, Veddige; Vägarnas folk
Onsdag 15 Oskarsgymnasiet, Oskarshamn och 18:30 Kulturhuset, Oskarshamn
Måndag 20 17:30 Galaxen, Kungsbacka; Resandeblod
Tisdag 21 15:00 SPF Norra Kind, Tvärreds församlingshem; En ruskig historia om vänskap
Torsd. 23 18:00 Global Café, Lilla Edet; RB


Mars


Pelle Jageby

Lördag 07 10:00 Kulturhuset, Skene; Visor i tid och otid
Torsd. 19 15:00 PRO Örby, Örby dagcentral med Elly Persson
Onsdag 25 18:00 PRO Bollebygd; Visor i tid och otid


Pelle och Bennie

Måndag 02 12:50 Glimåkra folkhögskola; Resandeblod (RB) 
Onsdag 04 13:00 Hagfors; RB
Torsd. 05 18:30 Kommunals årsmöte, Borås; RB 
Fredag 06 Två föreställningar Hultsfred, högst.elever; RB  
Söndag 08 12:15 Åstorps församlingshem; RB
Måndag 09 15:15 Alvesta, 9:e klasser; RB
Torsd. 12 19:00 Folkets Hus, Vänersborg; RB
Söndag 15 Konsthallen,Trollhättan; RB
Torsd. 26 18:30 Socialkontoret, Borås; RB
Söndag 29 15:00 Karl XI Servicehus, Halmstad; Vägarnas folk


Sörbom & Jageby

Lördag 21 11:00 Reumatikerförbundet representantskapet Vänersborg, Quality Hotell


Februari


Pelle Jageby

Torsd. 12 15:00 PRO Dalstorp


Pelle och Bennie

Måndag 02 Två spelningar, Mjölby; RB
Tisdag 03 14:30 Folkets Hus, Varberg; RB
Lördag 07 13:00 Tidaholms museum; RB
Söndag 15- torsdag 19 Röros marknad, Norge; RB (4 spelningar)
Torsd. 26 14:00 Östergårdens äldrecenter, Varberg; RB


Sörbom & Jageby

Fredag 20 19:00 Skene SOIS klubbstuga


Januari


Pelle och Bennie

Måndag 19 14:00 Mötesplats Mölle, Falkenberg; Resandeblod
Lördag 31 18:00 Romska kulturdagar, Medborgarhuset, Stocholm; RB

 

2014

December


Pelle och Bennie

Onsdag 03 19:00 Biblioteket, Mariestad; RB
Fredag 05 13:00 Gamlestads folkhögskola; RB


November


Pelle Jageby

Lördag 22 16:00 NHR:s 50-årsjubileum, Mariebergsparken, Kinna 


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor

Fredag 21 15:00 PRO Limmared
Fredag 28 19:00 Brf Ulricehamn


Pelle och Bennie

Fredag 07 15:00 Romska kulturdagar, Medborgarhuset, Söder, Stockholm; Resandeblod (RB)
Torsd. 13 18:00 Falbygdens museum, Falköping; Resandeblod (RB)
Söndag 16 18:00 Örkeneds föreläsningsförening, Lönsboda; RB
Onsdag 26 Tibro; RB
Lördag 29 14:00 GS-facket, Oskarshamn; RB 


Oktober


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor

Måndag 06 19:00 Glasets Hus, Limmared


Pelle och Bennie

Onsdag 01 13:00 Nyköpings folkhögskola; Dom som inte finns
Tisdag 07 Ädelfors folkhögskola, två skolföreställningar och19:00 kvällsföreställning; Resandeblod (RB)
Onsdag 08 10:30 Lunnevads folkhögskola, Vikingstad; RB 
Söndag 12 Holocaustersentret, Oslo; RB
Måndag 13 Fredrikshals teater, Halden; RB
Tisdag 14 19:00 Moss bibliotek, Norge; RB
Onsdag 15 Elverum, Norge; RB 
Tisdag 21 10:30 Oskarshamns folkhögskola; Vägarnas folk
Onsdag 22 19:15 Nya biblioteket, Skara; Vägarnas folk 
Torsd. 23 19:30 Marstrands församling; RB
Fredag 24 Restaurang Guldkanten, Borås, RB


September


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor

Torsd. 18 15:00 Örby PRO


Pelle och Bennie

Onsdag 03 19:30 Kommunal Borås; Dom som inte finns
Lördag 27 16:00 Djurröds IP; Resandeblod


Juni


Pelle Jageby

Lördag 28 14:00 Hyresgästföreningen Hjortmossegatan, Trollhättan; Visor i tid och otid


Pelle och Bennie

Lördag 07 Arendal, Norge; Resandeblod
Tisdag 10 13:30 Hotell Havanna, Varberg; En ruskig historia om vänskap 
Måndag 16 15:30 PRO Ljungby; Vägarnas folk - drommens manusch


Maj


Pelle Jageby

Torsd. 01 Vänsterpartiet, Kinna; med Eric Valencia 
Lördag 03 11:00 Våryran, Skene Torg; med John Pellikka


Pelle och Lasse 
Onsdag 21 Företagsevent, Plaza, Borås
Lördag 31 19:00 Reumatikerförbundet 40 år, Grand hotell, Borås


April


Pelle Jageby

Onsdag 16 15:00 Fokus, Limmareds PRO; Visor i tid och otid


Pelle och Bennie

Lördag 05 Vänsterpartiet, Kronoberg; Resandeblod (RB)
Tisdag 08 Handelsanställdas förbund, Linköping 
Onsdag 09 19:00 Bengtsfors; RB
Lördag 26 Fackförbundsspelning, Borlänge; RB
Måndag 28 18:00 Jämshögs folkhögskola; RB
Tisdag 29 11:00 och 13:00 Jämshögs folkhögskola;RB    
Onsdag 30 Världskulturdagen Sotenäs kommun; RB


Mars


Pelle Jageby

Lördag 15 14:00 Marks släktforskarförening; Visor i tid och otid


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor

Lördag 29 13:00 Viskadalens folkhögskola


Pelle och Bennie

Måndag 03 19:00 Biblioteket Kristinehamn; Vägarnas folk, VF
Tisdag 04 19:00 Hallsbergs bibliotek; VF
Onsdag 05 19:00 Karlskoga bibliotek; VF - drommens manusch
Måndag 10 ABF Mora; VF      
Tisdag 11 ABF Vansbro; VF  
Onsdag 12 ABF Leksand; VF och 13:30 PRO Dalarna         
Torsd. 13 ABF Rättvik; VF
Tisdag 18 09:30 och 13:00 Hultsfreds kommun: Resandeblod (RB)
Torsd. 20 Skolföreställningar, Hagfors; RB
Onsdag 26 09:30 och 15:00 Thalia, Alvesta, föreställningar för skolpersonal och elever; RB
Torsd. 27 09:30 och 15:30 Thalia, Alvesta; RB som ovan       


Februari


Pelle och Bennie

Måndag 03 19:00 Glasets Hus, Limmared; En ruskig historia om vänskap


Januari


Pelle och Bennie

Tisdag 21 Vänsterpartiet Lidköping
Lördag 25 15:00 Viskadalens folkhögskola; Resandeblod


2013

December


Pelle och Bennie

Måndag 02 18:00 Arbetarkommunen (S), Varberg; Resandeblod
Fredag 06 Ågesta folkhögskola, Stockholm
Söndag 08 13:00 Göteborgs stadsmuseum; Resandeblod
Måndag 16 19:00 Arbetslivsförvaltningen, Borås Stad, rest Guldkanten; Resandeblod


November


Pelle Jageby

Torsd. 21 14:00 Församlingshemmet Limmared; Visor i tid och otid


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor

Söndag 24 16:00 Café Lönnen, Borås


Pelle och Bennie

Måndag 04 Folkets Hus, Karlskrona; Resandeblod (RB)
Tisdag 05 Biblioteket Karlshamn; RB
Onsdag 06 19:00 Hantverksgården Hästveda; Vägarnas folk (VF)
Lördag 09 Vänsterpartiet Mark; RB
Måndag 11 19:00 Götene bibliotek; VF
Onsdag 13 18:00 Örbygården, Örby; Dom som inte finns
Tisdag 19 19:00 Scala, Ystad; VF
Onsdag 20 19:00 Simrishamns teaterförening
Lördag 23 Nordic Romani Festival


Oktober


Pelle Jageby: Barnprogrammet Soppa på en spik
Fredag 02 15:00 Överlida
Tisdag 08 15:00 Kalv och 17:00 Östra Frölunda
Tisdag 15 15:00 Hillared
Tisdag 26 11:00 Blidsbergs bibliotek 14:00 Gällstads bibliotek


Pelle o Lasse

Torsd. 03 17:30 Boråshallen: Inför basketmatch Borås Basket-Örebro 


Pelle och Bennie

Torsd. 01 18:00 Växjö stadsbibliotek; Resandeblod (RB)
Lördag 05 Linköping; RB
Måndag 07 18:30 Öckerö bibliotek; Vägarnas folk (VF)
Onsdag 09 16:00 Lindäng, Skene; Dom som inte finns
Torsd. 10 17:30 Kalmar Stadsbibliotek; RB
Söndag 13 17:00 Hultafors bygdegård;VF
Måndag 14 19:00 Tingshuset Lerum; VF
Onsdag 16 18:30 Lidköpings stadsbibliotek; VF 
Torsd. 17 19:00 Teaterbiografen, Svenljunga; VF
Lördag 19 19:00 Påverkanskurs, Dagsholm, Färgelanda; RB
Måndag 21 19:00 Ellös Folkets Hus, Orust; VF
Tisdag 22 19:00 Fregatten Stenungsund; VF
Onsdag 23 19:00 Helsingborgs bibliotek; RB
Torsd. 24 18:00 Viktoriahuset, Helsingborg; RB
Söndag 27 16:00 Götlunda bygdegård; En ruskig historia om vänskap
Tisdag 29 19:00 Fristad folkhögskola; RB
Onsdag 30 19:00 Vimmerby bibliotek; VF


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor

Onsdag 23 14:30 Cupolen, Värnamo


September


Pelle Jageby

Tisdag 17 18:00 Europa i våra hjärtan (del 2) med Bo Scharping 


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor

Måndag 02 18:00 SPF Bollebygden, Bollegården, Bollebygd


Pelle och Bennie

Måndag 09 18:00 Tranemo bibliotek; Resandeblod


Augusti


Pelle och Bennie

Fredag 09 Ånimskog, Bräcke loge; Resandeblod


Juni


Pelle Jageby

Lördag 15 14:00 Hyresgästföreningen, Hjortmossen, Trollhättan; Soppa på en spik


Maj


Pelle Jageby

Torsd. 02 11:30 PRO Norum, Tuve torg
Onsdag 22 17:00 Hyresgästföreningen, Solhem, Borås


April


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor

Torsd. 11 14:45 PRO Åsunden, Vega, Vegby
Tisdag 16 15:00 Gustavs kammare, Borås
Måndag 22 18:00 Café 9:an, Gånghester


Pelle och Bennie

Fredag 05 15:00 Synskadades riksförbund, Fristad folkhögskola; Dom som inte finns
Torsd. 11 18:00 Folkets hus, Borås; Resandeblod
Onsdag 17 Östfolds museum, Halden,Norge; Resandeblod
Tisdag 23 19:00 Aouseum Åhus, Kristianstads Teaterförening; Resandeblod
Lördag 27 15:45 VetenskapsAkademin, Göteborg; Resandeblod


Mars


Pelle Jageby

Onsdag 13  9:00 och 10:15 Stadsbiblioteket Värnamo; Barnprogrammet Soppa på en spik och 18:00 Vråens bibliotek, Värnamo; Visor i tid och otid (vuxenprogram)
Torsd. 14 10:00 Vråens bibliotek, Värnamo; Soppa på en spik


Pelle och Bennie

Fredag 01 19:00 Scalabiografen, Ystad, Resandeblod
Måndag 04 19:00 Reftele bibliotek, Vägarnas folk 
Tisdag 05 09:30 och 13:00 Resandeblod (RB) för högstadieelever i Hultsfred
Onsdag 06 Utbudsdag för skolpersonal, Hultsfred; RB 18:30 Broaryds bibliotek, VF
Lördag 09 14:00 Mölnlycke kulturhus; VF
Fredag 15 17:00 Ulricehamns bibliotek; VF
Tisdag 19 18:30 Torsby bibliotek; Resandeblod
Onsdag 20 Fristad folkhögskola; VF 
Torsd. 21 19:00 ABF, Olofströms bibliotek
Lördag 23 13:00 Soppteater Statt, Tranås; VF
Söndag 24 12:30 och 15:00 Upplands museum, Uppsala; Resandeblod


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor

Torsd. 07 19:00 Bollegården, Bollebygd
Onsdag 27 14:00 PRO Svaneholm, Seglora, Sportstugan Viskafors


Februari


Pelle Jageby: Barnprogrammet Soppa på en spik

Tisdag 12  9:30 Bredaryds bibliotek och 11:00 Forsheda bibliotek
Onsdag 13  9:30 Bors bibliotek och 11:00 Rydaholms bibliotek


Pelle och Bennie

Fredag 01 15:00 Arbetsmarknadsdepartementet, Enheten för diskrimineringsfrågor, Stockholm
Onsdag 06 19:00 Asa föreläsningsförening, Asa bygdegård,Fraggahult; Resandeblod
Måndag 11 18:00 Göteborgs stadsteater; Resandeblod
Onsdag 13 19:00 Alingsås; Resandeblod
Onsdag 20 18:30 NHR Mark, Örbygården, Örby; Vägarnas folk
Skåneturné med Vägarnas folk (VF) och Resandeblod (R):  
Måndag 25 19:00 Trelleborgs bibl., (VF)
Tisdag 26 Kulturhuset Svalöv (VF)
Onsdag 27 19:00 Osby bibliotek, Osby (VF)
Torsd. 28 18:00 Kirsebergsbiblioteket, Malmö (VF)


Sörbom & Jageby

Torsd. 07 18:30 Uppvärmning Borås Basket, Boråshallen


Januari


Pelle Jageby

Tisdag 22 18:00 Författarafton med Bosse Scharping, Biblioteket Kinna: "Europa i vårt hjärta"


Pelle och Bennie

Torsd  10 14:30 Kyrkans Hus, Tidaholm; Resandeblod
Onsdag 23 18:00 Värmlands museum, Karlstad; Resandeblod
Tisdag 29 18:00 Kulturhuset, Borås; Resandeblod


2012

December


Sörbom & Jageby

Lördag 15 19:00 Puerto Rico, Skene


November


Sörbom & Jageby: En plåtslagares visor 

Torsd. 01 20:00 Plaza Hotell, Borås
Lördag 24 18:00 Viskadalens folkhögskola


Tre rädslor; Sabina Henriksson, Bennie Åkerfeldt, Lasse Sörbom och Pelle Jageby

Tisdag 20 12:30 Trollhättans teaterförening


Pelle och Bennie

Onsdag 07 10:30 Oskarshamns folkhögskola; Resandeblod
Söndag 10 18:00 Sentrumhuset, Moss, Norge; Resandeblod
Onsdag 14 15:00 SPF, Sparbanken Arena,Lidköping; Resandeblod
Onsdag 21 19:00 Gagnef ABF; Resandeblod
Torsd. 22 19:00 Leksand ABF; Resandeblod


Oktober


Pelle Jageby Barnprogrammet Soppa på en spik:
Måndag 01 10:00 Broaryds bibliotek
Tisdag 02 09:30 Hestra bibliotek
Onsdag 03 10:00 Reftele bibliotek
Torsd. 04 09:30 och 10:30 Gislaveds bibliotek 


Pelle och Bennie

Tisdag 02 19:30 Åkers föreläsningsförening, Vaggeryd 
Lördag 06 13:00 Partille kulturhus; Dom som inte finns
Tisdag 09 17:30 Kinna Teater; Dom som inte finns/Vägarnas folk
Onsdag 10 13:00 Billströmska folkhögskolan, Tjörn
Tisdag 16 19:00 Kommunal sektion 1, Västerås
Torsd. 18 18:30 Bohusläns museum, Uddevalla PREMIÄR! Vägarnas folk
Fredag 19 11:00 Nordic Romanic Festival, Stallet, Stockholm; Resandeblod
Måndag 22 13:00 Fellingsbros folkhögskola; Vägarnas folk
Onsdag 24 10:00 Kunskapens hus, Skene; Resandeblod
Onsdag 24 19:00 Hjällbo bibliotek, Göteborg; Vägarnas folk  
Torsd. 25 10:00 Allégården, Senioruniversitetet Borås; Resandeblod
Fredag 26 Teaterns Lilla scen,Eskilstuna; Resandeblod 10:00 Grund- och gymnasieelever,  12:30 Grund- och gymnasieelever och 15:00 Allmänhet, politiker m fl


Sörbom & Jageby

Onsdag 17 09:00 PRO Södra Älvsborg, Kårhuset, Borås
Tisdag 23 19:00 Glokala föreningen, Röda rummet, Stadsteatern Borås


September


Pelle och Bennie

Lördag 01 16:00 Tösse bygdegård, Åmål; Dom som inte finns
Söndag 02 15:30 Örebro läns museum
Måndag 17 19:00 Stallet, Stockholm; Resandeblod
Onsdag 19 Forsa folkhögskola, Hudiksvall, Tre föreställningar; Resandeblod (RB) 
Tisdag 25 19:00 Hässleholms allmänna kulturförening, Församlingshuset; RB
Fredag 28 18:30 Västerås läns museum, RB
Lördag 29 15:00 Folkets Hus, Kungshamn; RB
Söndag 30 17:00 Folkets Hus, Lysekil; Dom som inte finns


Augusti


Pelle och Bennie

Tisdag 14 15:00 Röhsska museet, Kulturkalaset, Göteborg; RB
Onsdag 15 18:00 Göteborgs stadsmuseum,Kulturkalaset, Gbg; RB


Juni


Pelle Jageby

Fredag 22 Privat spelning, bröllop Hunnebostrand


Pelle och Bennie

Lördag 16 15:00 Hedemora Theaterlada; Resandeblod


Sörbom & Jageby

Nattspelning 20-21 juni:
Musik i skogen utanför Rydal, med Sabina Henriksson. Sång, musik och berättande.


Maj


Pelle Jageby

Lördag 05 11:00 Våryran Skene Torg


April


Pelle Jageby

Onsdag 4 15:00 Älmhults bibliotek; Barnprogrammet Soppa på en spik


Pelle och Bennie

Tisdag 10 14:00 Kyrkans Hus, Tidaholm
Tisdag 24 13:00 Botkyrka folkhögskola, Norsborg; Resandeblod
Onsdag 25 13:00 Biskops Arnö folkhögskola och 19:00, Bålsta
Torsd. 26 12:30 Hotell Scandic Foresta, Lidingö; Resandeblod

Torsdag 26 april-onsdag 2 maj Researcharbete ny bok: Aten


Mars


Pelle Jageby

Torsd. 01 10:00 Vislanda bibliotek och 13:00 Grimslöv bibliotek, Barnprogrammet Soppa på en spik
Lördag 31 13:00 Distriktskonf. Fristads folkhögskola 


Pelle och Bennie

Torsd. 01 19:00 Munkedals Folkets hus
Onsdag 07 19:00 Kristinehamns bibliotek; Dom som inte finns
Måndag 12 19:00 Mariannelunds folkhögskola; Resandeblod
Tisdag 13  9:30 och 13:00 Skolföreställning, högstadiet, Hultsfred; RB
Onsdag 14 13:00 Fristad folkhögskola; Resandeblod
Fredag 23  8:30 Eskilstuna folkhögskola; Resandeblod 
Lördag 24 15:00 Bohusläns museum, Uddevalla; Resandeblod


Tre rädslor; Pelle, Bennie, Lasse och Sabina

Söndag 04 15:00 Torestorps bygdegård
19-22 mars Turné Jönköpings län 
26-29 mars Turné Jönköpings län


Pelle och Lasse

Tisdag 06 19:00 Kommunals årsmöte, Lyckeskolan
Fredag 23 21:00 Kinna hotell


Februari


Pelle och Lasse

Torsd. 02 17:30 Uppvärmning/paus match Borås basket-Uppsala


Pelle och Bennie

Söndag 05 15:00 Skaftö Folkets hus, Grundsund


Pelle Jageby Barnprogrammet Soppa på en spik

Måndag 13  9:30 och 10:30 Gnosjö bibliotek
Onsdag 29 10:00 Moheda bibliotek och 14:00 Lönashult bibliotek


Januari


Pelle och Bennie

Lördag 21 14:30 Örebro läns museum
Onsdag 25 13:00 Hellidens folkhögskola, Tidaholm

 

2011

December


Pelle Jageby Barnprogrammet Soppa på en spik

Torsd. 1 11:30 PRO Tuve, Tuve bibliotek


Pelle och Bennie

Fredag  9 18:30 Marks kommun; kommunhuset; Dom som inte finns


November


Pelle och Bennie

Söndag  6 12:00 Anderstorps bibliotek
Tisdag  8 18:30 ABF:s mötesplats, Trollhättan; Dom som inte finns 
Fredag 18 18:00 Kulturnatta Skövde,kulturhuset; Dom som inte finns
Torsd. 24 15:00 IOGT Lidköping 
Tisdag 29 18:30 Biblioteket, Hultsfred 


Tre rädslor; Sabina Henriksson, Bennie Åkerfeldt, Lasse Sörbom och Pelle Jageby

PREMIÄR:
Lördag 12 16:00 Kinna teater


Oktober


Pelle och Bennie

Onsdag  5 19:00 Kvarnhallen, Kungälv; Dom som inte finns  
Torsd.  6 15:00 Sörängens folkhögskola, Nässjö
Måndag 10 19:00 Kulturhuset Björnen, Åstorp
Tisdag 11 19:00 Landskrona Folkets Hus; En ruskig historia om vänskap
Onsdag 12 18:30 Biblioteket i Vollsjö
Torsd. 13 18:30 Biblioteket i Bromölla
Söndag 16 13:00 Kristianstads regionmuseum
Tisdag 18 17:00 PRO-akademin, Trollhättan ABF; Dom som inte finns
Onsdag 19 12:45 Fornby folkhögskola, Borlänge 
Onsdag 19 19:00 Borlänge bibliotek
Söndag 23 15:00 Vänersborgs museum
Måndag 24 13:00 och 19:00 Malungs folkhögskola
Tisdag 25 19:00 IOGT-lokalen, Vänersborg 
Onsdag 26  9:00 Borås PRO, Folkets hus; Dom som inte finns och 18:30 Lotcen Café, Uddevalla; Dom som inte finns
Torsd. 27  9:00 och 12:30 Ågesta folkhögskola


September


Pelle och Bennie

Onsdag  7 19:00 GöteborgsOperans Skövdescen; föreställningen Dom som inte finns
Lördag 10 18:45 DHR:s ordförandekonferens, Scandic hotell, Mölndal
Onsdag 14 19:00 Helsjöns folkhögskola
Torsd. 15 9:30 och 13:30 Malmö folkhögskola, 19:00 Viskadalens folkhögskola; En ruskig historia om vänskap 
Söndag 18 18:00 Kilbolokalens kulturförening, Sala 
Onsdag 21 19:00 Stationshuset Hultafors
Torsd. 22 19:00 Svenljunga bibliotek, i samband med utställningen "Jag har resande i mitt blod" 
Lördag 24 Privat tillställning, Frillesås 
Tisdag 27 16:00 Hovs församlingshem, PRO Götene
Torsd. 29 18:00 Sidbräcke, Tjörn
Fredag 30 18:30 Mullsjö folkhögskola


Augusti


Pelle Jageby 

Fredag 12 Kinna, privat fest
Måndag 22 19:00 Viskadalens folkhögskola
Söndag 28 16:00 Mariebergsparken, Kinna
Onsdag 31 19:30 Privat fest, Fritsla 


Pelle och Lasse

Söndag 14 Vänga kvarn, tillsammans med Sabina Henriksson
Lördag 27 Café Skrädderiet, Kinna, två spelningar
Lördag 27 21:00 Puerto Rico, Skene


Juni


Pelle Jageby 

Måndag 13 18:15 Björkelids äldreboende, Rävlanda


Pelle och Bennie

Torsd. 16 19:00 Lilla Bräcke, Ånimskog 


Pelle och Lasse

Lördag 18 Bröllop, Hajoms bygdegård
Onsdag 22 17:00 Privat spelning, Borås


Maj


Någorlunda Mogna Män

Söndag  1 15:00 Stadsparken, Borås


Pelle Jageby 

Söndag  1 12:00 Torget, Bollebygd, ihop med Niklas Blank
Söndag  8  Namngivningsfest, Fritsla


Pelle och Bennie

Onsdag  4 19:00 Blå stället, Angered
Lördag  8 10:00 Årsmöte ABF Västra Götaland,  Vänersborgs Folkets Hus
Tisdag 10 13:00 Axevalla folkhögskola, Skara 
Onsdag 11 19:00 Herrljunga bibliotek, i samband med Västarvets ambulerande utställning "Jag har resande i mitt hjärta". 
Torsd. 12 14:00 Allégården, Göteborg
Onsdag 18 18:30 Kulturhuset Fregatten, Stenungssund


Pelle och Lasse

Lördag 14 18:00 Privat fest Smeatorpet, Fritsla


April


Pelle och Bennie

Reportageresa i Rumänien 1-15 april

Måndag 18 14:30 Värnamo
Tisdag 19 18:00 Vaggeryds bibliotek
Tisdag 26 19:00 Surte glasmuseum
Onsdag 27 19:00 Fristad folkhögskola


Pelle och Lasse

Söndag 24 21:00 Trubadurkväll, Puerto Rico, Skene
Torsd. 28 18:00 SPF Hestra, Hestra Medborgarhus


Mars


Pelle och Bennie

Tisdag  1 19:15 Ludvika bibliotek
Torsd.  3 19:00 Lödöse museum
Fredag  4 13:30 Litorina folkhögskola, Karlskr.
Måndag  7 19:00 Hestra bibliotek
Tisdag  8 13:00 och 15:00 Socialtjänsten Falkenberg
Onsdag  9 19:00 Strömstads bibliotek
Måndag 14 IF Metall, SKF Göteborg, i kursen "Brott mot mänskligheten" 
Tisdag 15 19:00 Åsa folkhögskola, Katrineholm
Onsdag 16 18:30 Broaryds bibliotek
Måndag 21 13:00 Österlens folkhögskola, Tomelilla och 19:00 Simrishamns bibliotek
Tisdag 22 19:00 Metropol, Höör 
Onsdag 23 19:00 Osby bibliotek
Torsd. 24 19:00 Folkets Hus, Landskrona 
Lördag 26 12:45 Älvsborgs läns arkivförening, Kinnaströms sportstuga
Måndag 28 13:00 Billströmska folkhögskolan,Tjörn 
Tisdag 29 18:00 Nässjö bibliotek 
Onsdag 30 13:00 Landvetter församlingshem och 19:00 Mariestads bibliotek
Torsd. 31 18:00 Folkets Hus, Ellös


Pelle Jageby 

Torsd. 10 18:00 Hörselfrämjandet, Lindäng, Skene


Februari


Pelle och Bennie

Onsdag  2 19:00 Vimmerby bibliotek
Torsd.  3 19:00 Horreds bygdegård
Måndag  7 13:00 och 19:00 Nyköpings folkhögskola
Tisdag  8 19:00 Västerviks bibliotek
Tisdag 15 14:00 Hjälmå servicehem, Dalstorp
Torsd. 24 18:00 Frölunda kulturhus, Göteborg
Lördag 26 15:00 LO, Stenungssund

Måndag 28 13:00 Fellingsbros folkhögskola 


Pelle och Lasse

Fredag 25 21:00 Puerto Rico, Skene


Januari


Någorlunda Mogna Män
Torsd. 20 18:00 SPF Hestra, biblioteket


Pelle och Bennie
Fredag 28 Ågesta folkhögskola, Älvsjö
Söndag 30 15:30 Åsarps bibliotek

 

2010

December


Pelle och Bennie
Onsdag 15 17:00 Herrljunga bibliotek


November


Pelle och Bennie
Onsdag 3  19:00 HSB Biskopsgården, Göteborg
Torsd. 4  19:00 ABF Härryda, Mölnlycke kulturhus
Onsdag 10 14:30 Café 9:an, Gånghester
Fredag 12 11:00 Hällefors folkhögskola
Onsdag 17 19:00 Skene bibliotek 
Torsd. 18 19:00 S:t Lukas-stiftelsen, Vänersborgs bibliotek
Lördag 20 11:00 Kinna bibliotek – skivsläpp. Spelning ihop med Sabina Henriksson och Lasse Sörbom.
Fredag 26 Dalslands folkhögskola, två föreställningar 
Tisdag 30 18:30 Öckerö bibliotek


Pelle Jageby 
Onsdag 10 16:15 PRO Göta, Borås
Onsdag 24 18:00 ABF Sjuhärad, Caroli församlingshem, Borås


Pelle och Lasse 
Lördag 27 18:00 Skene Järn


Oktober


Pelle Jageby 
Fredag 8  10:30 Barnprogrammet Soppa på en spik, invigning av Engelbrektskolans nya bibliotek, Borås


Pelle och Lasse
Lördag 16 Reumatikerförbundet, Annelundsvillan, Borås


Pelle och Bennie
Lördag 2  11:00 Folkets hus, Vänersborg 
Måndag 4  19:00 Grönahögs bibliotek
Tisdag 5  18:00 Lysekils stadsbibliotek 
Onsdag 6  12:00 Soppteater, Folkets Hus, Trollhättan 
Måndag 11 19:00 Trädets bibliotek 
Tisdag 12 19:00 Karlstad bibliotek
Onsdag 13 19:00 Kristinehamns bibliotek
Torsd. 14 19:00 Arvika bibliotek
Fredag 15 20:00 Lidköpings bibliotek, kulturnatta 
Måndag 18 19:00 Skärhamns bibliotek
Torsd. 21 Två föreställningar i gymnasieskolan Vårgårda 
Torsd. 21 19.00 Biblioteket Vårgårda
Fredag 22 Kunskapens hus, Skene; flera föreställningar för gymnasieelever i Mark
Onsdag 27 19:00 Hallsbergs bibliotek
Torsd. 28 18:00 Karlskoga bibliotek 
Lördag 30 11:00 Bohusgården, Uddevalla 
Lördag 30 16:00 Dals Ed bibliotek
Söndag 31 15:00 Årjängs bibliotek


September


Pelle Jageby 
Onsdag 15 18:00 Eldorado, Göteborg, tillsammans med Niklas Blank


Pelle och Bennie
Onsdag 8  19:00 HSB Biskopsgården, Göteborg
Måndag 20 15:00 Lerums missionskyrka
Tisdag 21 19:00 Kortedala bibliotek


Augusti


Pelle och Bennie
Söndag 8  10:00 och 14:00 SSU sommarcamp, Strömstad


Pelle och Lasse
Lördag 7  Bröllop Ambjörnarp
Lördag 28 Bröllop Örby


Pelle Jageby 
Måndag 23 12:30 PRO samorganisation, Vävarevallen, Skene


Juni


Pelle och Bennie
Tisdag 22 18:00 Marks kommunfullmäktige, Rydals museum


Maj


Pelle och Bennie
Onsdag 5  12:00 PRO-Akademin Göteborg, Biskopsgårdens Folkets Husoch 19:00 Skene bibliotek
Onsdag 19 19:00 Lilla Edets bibliotek
Lördag 29 19:00 Vara folkhögskola


Pelle och Lasse
Fredag 7  19:00 Skrädderiet, Kinna

Någorlunda Mogna Män
Lördag 8  21:00 Restaurang Puerto Rico, Skene
20-23/5 Turné och ”träningsläger” i Danmark:
Fredag 21 19:00 Frugthavens faelleshus, Skörping


April


Pelle och Bennie
Måndag 19 19:30 Hajoms KF, Hajoms bygdegård
Onsdag 21 18:00 Världskulturmuseet Göteborg
Lördag 24 19:00 Nej till EU-Borås årsmöte, Knutsgården
Söndag 25 15:00 Hembygdsgårdarnas riksf. Hembygdsgården Björketorp
Onsdag 28 15:00 Skene PRO, Lindäng, Skene 




SOLO & GRUPPER

Jag spelar både solo och i olika grupper. Här kan du läsa mer.


Här finns genomförda gigs 2017-2019.


Pelle Jageby

Skenevägen 9, 511 31 Örby

post@pellejageby.se

0320-481 34, 0738-34 86 98

copyright @ pelle jageby 2010-2019